Klára Čertík
Amy Pavučina snů
Barney Pavučina snů
Štěňata
 
 

Agility

Nenechte se zmást při pohledu na jorkšírského teriéra, že tato rasa může být pouze rozmazlovanou okrasou pohovky. Tito pejsci mají v sobě spoustu energie a radost z pohybu. Záleží jen na vás, jestli se z takového pejska stane v bytě demoliční četa nebo pro něj zvolíte činnost, která udělá radost jemu i vám. Proto jsem se přihlásila s Klárkou do klubu agility OSAVOSA.

Klára ČertíkAmy Pavučina snůBarney Pavučina snů

Jedná se o sport, při kterém pes na trati přeskakuje nebo probíhá různé překážky (parkur). Psovod běží celou trasu se svým psem podél překážek a dává mu pokyny slovy nebo pohybem těla. Pes může skákat přes tyče nebo skrz zavěšený kruh, probíhat různými tunely, po kladině, zdolávat překážku ve tvaru áčka nebo houpačky, proběhnout formou slalomu řadu tyček, umístěných těsně za sebou. Při závodech se pak měří čas a udělují trestné body za chyby.

Klára ČertíkAmy Pavučina snůBarney Pavučina snů

Když jsem to všechno uviděla, byla jsem doslova nadšená. Klárce bylo sedm měsíců a já se rozhodla, že to je ta správná chvíle přihlásit se do klubu. První výcvik se mi docela líbil, druhý méně a při třetím jsem zjistila, že mě to ale vůbec nebaví. Místo aby Klárka přeskočila tyčku, začala ji očichávat a pak ji hbitě podlezla. Tunelu se vyhýbala, jak se dalo a u slalomu evidentně stávkovala. Měla jsem pocit, že ji nikdy nic nenaučím a že míň chápavý pes už na cvičišti není. Touhle chvilkou si asi musí projít nejeden začátečník, protože pak už to bylo jen a jen lepší.

Dnes je ze mě obrovský fanda agility, Klárka zvládá všechny překážky, tunely miluje a slalom proběhne jako vítr. Naučila se poslušnosti, už se nebojí ostatních psů, ohromně se jí zvedlo sebevědomí, její původní plachost je minulostí. Po roce výcviku je to zkrátka jiný pes. "Pes suverén".

Takhle se začínáDlouhý tunelKrátký tunel

O dva roky později jsem začala s výcvikem Amy a musím přiznat, že to bylo úplně jiné kafe. Na rozdíl od Klárky není tak bázlivá a má v sobě daleko více energie. Agility miluje od první minuty, skoro ničeho se nebojí a když může běžet, je radostí bez sebe. Její zanícenost pro běh mě sice těšila, ale na druhé straně jsem zase měla problém udržet Amy alespoň pár vteřin na startu. Slalom si vysvětlila po svém. Proč se proplétat mezi tyčkami, když běžet podél nich je rychlejší. Její ztřeštěnost mi někdy dává co proto. Přesto všechno je učenlivá a stává se z ní dobrý a na jorkšíra rychlý závodník.

Skoková překážkaKruhSkok daleký

Rok nato se k našemu agility týmu připojila i má sestra Hela s Barneym, který se jako agiliťák snad už narodil. Uvádí v úžas i naši instruktorku, protože mu většinou stačí ukázat cvik jednou a on ví, co se po něm chce. Náš Barney je ovšem velký komediant. Dělá, že ho nějaké agility vůbec nebere, že když chceme, tak on tedy poběží, ale já vidím, jak je na startu ve střehu a nenápadně sleduje sestru (dívá se schválně na opačnou stranu), kdy už mu dá pokyn k běhu.

S našimi pejsky jsme se zatím zúčastnili pouze klubových závodů, kde nejsou stanoveny kategorie podle velikostí pejsků ale podle pokročilosti ve výcviku. Takže jsme závodili i s velkými psy a přesto se nám je podařilo porazit. Klárka byla ve své kategorii 2x druhá a Amy dokonce i první.

KladinaÁčkoSlalom

S našimi pejsky chodíme i na výstavy a už jsem od rozhodčích mnohokrát slyšela, že se velice pěkně předvádějí a mají pěkný pohyb. Myslím si, že to bude taky i díky tomuto sportu. Běhají sice zabalíčkovaní a v oblečku, budí tím pozornost, ale jim to vůbec nevadí a ani trochu jim to nebere elán. Zkuste to taky.

© Pavučina snů 2005-2021